Greenlight XPS lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması nedir?

Uzun süreli çalışmalara göre TURP (transüretral prostatektomi=kapalı prostat ameliyatı) BPH da altın standarttır. Bununla birlikte , maalesef bu işlemde hastanede birkaç gün yatmayı gerekir ve iyileşme periodu 4-8 haftadır. Ameliyat sonrası dönemde ağrı, rahatsızlık, kanama , İnkontinans (idrar kaçırma), retrograd ejakülasyon (meninin idrar torbasına kaçması), ve empotans (sertleşme bozuklukları) riski vardır. TURP nin bu dezavantajlarından korunmak için TUNA, Isı tedavisi ve çeşitli laser yöntemleri gibi daha az invaziv yöntemler denenmektedir. Bu yöntemler TURP den daha az invaziv olmalarına rağmen objektif kriterler dikkate alındığında daha az etkilidirler.

Mayo klınikten Dr. Rıza Malek ve arkadaşları BPH tedavisinde prostatın fotoselektif vaporizasyonu için yüksek etkili KTP LASER i (potasyum titanil fosfat laser= KTP LASER) geliştirmişlerdir. Prostatın buharlaştırılması işlemi GreenLight lazer cihazı ile yapılmaktadır. Bu yöntem, Amerika Birleşik Devletlerinde tıbbi cihazların kullanılmasını denetleyen kuruluş olan FDA (Food and Drug Administration ) tarafından onaylanmıştır. Bu ameliyat çok yüksek seviyede bir enerji kullanarak prostatın büyümüş olan bölgelerini buharlaştırarak tam olarak ortadan kaldırır .Bugün dünyanın pek çok ülkesinde ve 2004 yılından itibaren Güven Hastanesinde uygulanmaktadır. GreenLight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işlemi iki olumlu özelliği birleştirir, hem minimum invasif bir yöntem olup hem de kısa sürede etkili çözüm sunan bir yöntemdir. TURP, TUIP ya da açık cerrahi operasyon gibi tedavi yöntemlerinden daha kısa sürede etkili çözüm sunar. Bu lazer dalgasını bu kadar özel yapan ise hemoglobinde (kanda) absorbe olmasıdır.

Retrograd ejakülasyon (kuru ejakülasyon) nedir?

Retrograd ejakülasyonun en sık sebebi prostat cerrahileridir. Meninin dışarı atılım mekanizmasında bozukluk  olduğunda ,meni dışarı çıkmaz  , idrar torbasına kaçar. Bu duruma retrograd ejakülasyon (geri boşalma, kuru orgazm)  denir. Hastaların çoğunda orgazm kalitesinde değişiklik olmadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte meninin  olmaması veya azalması olumsuz algılanarak  orgazm yoğunluğunu azaltabilir. Meni gelmediği için  doğal yollarla çocuk sahibi olmazlar, bununla birlikte sperm üretimi devam ettiği için yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olabilirler. Bazı hastalarda retrograd ejakülasyon anksiyete ve depresyona yol açabilir
Seksüel olarak aktif veya çocuk sahibi olmak isteyenler için  retrograd ejakülasyon önemli bir problem haline gelebilir. Bu nedenle prostat cerrahisi sırasında cinsel sonuçlarla ilgili beklentilerin hesaba katılması gerekmektedir.Bu sitede bulunan yazılar ve görseller genel bilgilendirme amaçlı olup teşhis ve tedavi amaçlı değildir. 

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon