Greenlight lazer cihazı ile prostat buharlatırılması işlemi için uygun hastalar kimlerdir? 

  • Obstrüksiyon yapan prostatı olan her hasta 
  • Cerrahi tedavi gereken tüm BPH hastaları
  • İdrar tıkanıklığı olan hastalar
  • İdrar kesesi boynunda veya üretrada daralma olan hastalar
  • Medikal veya diğer tedavilerin başarısız olduğu hastalar
  • Yaş sınırı yoktur.


Greenlight sistemi ile prostatın buharlaştırılması Güven Hastanesinde Ne Zamandan Beri Yapılmaktadır?

Greenlight laser sistemi ile prostat ameliyatları Güven Hastanesinde 2004 ocak ayından beri uygulanan ve bu dalda Türkiye de en çok Greenlight laser ile prostat ameliyatı yapan merkezlerden birisidir.Bununla birlikte teknolojik ilerlemeler devam etmektedir.Greenlight Laser sistemi 2010 yılında yeni  bir atak yapmıştır.Bu yeni Greenlight Laser sistemi Greenlight XPS 180 watt olarak adlandırılmıştır.Bu yeni sistem sayesinde 150-200 gr kadar prostat opere edilebilmektedir.


Greenlight XPS 180 watt sisteminin diğer Greenlight sisteminden farkı nedir?

Greenlight XPS (180 watt) sistemi önceki greenlight sisteminden çok daha etkili ve hızlıdır.Bu nedenle daha önceki greenlight laser sistemi ile ameliyat edilemeyen (120 Gr üstü Prostata sahip )hastalar bu sistemle opere edilebilmektedir.Ayrıca işlem süresi %50’den daha fazla kısalmıştır.Yeni geliştirilen New TruCoag teknolojisi sayesinde kanama kontrolü daha etkin hale getirilmiştir. Ayrıca operasyonda kullanılan lazer fiberine özel soğutma sitemi eklenmiş. Bu sayede fiberin operasyon sonuna kadar aynı etkinlikte olması sağlanmıştır.


Greenlight lazer cihazı ile prostat buharlatırılması işlemi hangi büyüklükte prostatlarda uygulanabilmektedir?

TURP denilen kapalı prostat ameliyatı genelde 80 grama kadar prostatlarda uygulanan bir yöntem iken daha büyük prostatlarda genelde açık ameliyat yapılır. Greenlight lazer cihazı ile yapılan prostat ameliyatlarında hem küçük hem de 200 grama kadar büyük prostatlar tedavi edilebilmektedir.Bununla birlikte 150 gram üstündeki prostatlarda tedavi maliyeti ve süresi uzun olduğundan ilk tercih edilen yöntem değildir.


Greenlight operasyonundan sonra prostat ilaçlarını kullanmaya devam edecek miyim?

Neredeyse hastaların tamamının ameliyattan sonra prostat ilaçlarını kullanmasına gerek yoktur.


Greenlight operasyonundan sonra şikayetlerim olur mu?

Hastaların bir kısmında bir haftaya kadar idrarda hafif yanmaya gibi rahatsızlık duyulabilir; idrar yaparken duyulan bu hafif yanma, ağrı kesici ve anti-inflamatuarlar ile kontrol edilebilir.


Bu sitede bulunan yazılar ve görseller genel bilgilendirme amaçlı olup teşhis ve tedavi amaçlı değildir. 

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon