Prostat Nedir?

Sadece erkeklerde bulunan, şekil ve boyut olarak cevizi andıran bir salgı bezidir. idrar torbasının tabanını çevreler. Doğumda, yaklaşık olarak bezelye boyutundayken, 20 yaşına kadar büyümeye devam ederek erişkin boyutuna ulaşır. 45 yaşına kadar bu boyutlarda kalarak , bu yaştan sonra tekrar büyümeye başlar. Prostatın iyi huylu büyümesine benign prostat hiperplazisi (BPH) denmektedir.


Prostatın Görevi Nedir?

Prostatın ana  görevi̇ meni̇ni̇n sıvı olan kısmının üreti̇lmesi̇ ve ci̇nsel boşalma sırasında  bu sıvının dışarı atılmasına yardımcı olmaktır.

Prostat bezi boşaltım sisteminin bir parçası olmamakla birlikte, bulunduğu yerden dolayı bu sistemi etkiler. Boşaltım sistemi vücut sıvılarını süzerek idrarın oluşumunda görev alan böbreklerde başlar. İdrar mesaneye üreter adı verilen kanallarla iletilir. İdrar torbası idrarı depolar. İdrar yapma sırasında idrar üretra adını verdiğimiz kanal yolu ile dışarı atılır.

Prostat bezi üretranın en üst kısmını çevreler. Prostatı ortası delik olan küçük bir elma şeklinde düşünebilirsiniz. Prostat sağlıklı iken bir probleme yol açmaz fakat hastalandığı zaman içerisindeki dokuların büyümesi ve şişmesi sonucunda üretrayı daraltarak idrar yapmayı zorlaştırır.

.
Bu sitede bulunan yazılar ve görseller genel bilgilendirme amaçlı olup teşhis ve tedavi amaçlı değildir. 

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon