Benign prostat hiperplazisi (BPH) nedir?

Prostat büyümesi olarak bilinen bu hastalık yalnız erkeklerde bulunan prostat bezinin iyi huylu büyümesini tarif eder. 40’lı yaşların ortlarına gelindiğinde bezin orta kısmındaki hücreler (idrarın dışarı çıkacağı kanalı çevreleyen yerdeki dokular) normalden daha hızlı çoğalmaya başlar. Buradaki dokular genişledikçe,sıklıkla idrar kanlına baskı yapar ve idrarın akımını yavaşlatır. Benign prostat hiperplazisi bu durumun tıptaki karşılığıdır ve BPH olarak bilinir. 50 yaşındaki erkeklerin %30 unda, 60 yaşındaki erkeklerin %50 sinde prostat başlangıcı bulguları varken , 80 yaşında hastalığın görülme sıklığl %80 lere çıkmaktadır.


Prostatın büyümesini engellemek için ne yapabilirim?

Prostat büyümesini engelleyecek doğal bir yöntem yoktur. Prostat bezi büyümesi yaşlanmanın saçların beyazlaması kadar doğal bir parçasıdır. Yaşam süresi artttıkça BPH' in ortaya çıkma riski de bir o kadar artar.

Prostat büyümesinin nedenleri nelerdir?

Prostat büyümesinin nedenleri net değildir. Kabul edilen nedenlerin birincisi yaşlanma, ikincisi erkeklik hormonunun varlığıdır. Araştırmacılar prostat bezinin yaşla birlikte, testesteronuda içeren bazı erkeklik hormonlarına karşı daha duyarlı olduğuna inanmaktadır. Bu hormonlar prostat dokusunda büyüme yapar. Bu yaşlarda erkeklik hormonu ile kadınlık hormonu arasındaki oran değişikliğine bağlı geliştiğini destekleyen bulgular saptanmıştır. Ailede BPH olması hastalık ihtimalini arttırır. BPH ABD ve Avrupa erkeklerinde Asya soyuna göre daha fazladır, Bu da yaşam şeklinin etkisini gösterir.


Bu sitede bulunan yazılar ve görseller genel bilgilendirme amaçlı olup teşhis ve tedavi amaçlı değildir. 

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon