Prostat hastalıkları nelerdir?

PROSTAT HASTALIKLARI 3 GRUPTA TOPLANIR;

1- Prostat İltihabı (Prostatitler)
2- İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)
3- Kötü Huylu Prostat Büyümesi ( Prostat Kanseri)

Akut Prostatit

Bakteriyel prostatit, prostata yerleşmiş inflamasyon ve enfeksiyon sonucu klinik olarak ortaya çıkan bulgularla tanı konulan bir hastalıktır.  Bakteriyel prostatit , şikayetlerin süresine göre , ya  akut prostatit ( ani başlangıçlı)  ya da sikayetlerin 3 aydan fazla zamandır sürdüğü kronik prostatit olarak  tanımlanır.


Prostat büyümesi ve kanseri orta yaş üzeri erkeklerin hastalığı kabul edilirken, prostatın iltihabi hastalıkları sıklıkla genç insanları etkiler. İdrardaki bakteriler küçük kanallar yoluyla prostata ulaşarak iltihaba yol açabilir. Prostat iltihabı, mikrop alındıktan sonra hemen ortaya çıkıp şiddetli şikayetlere yol açar ki ,bu tür ani prostat iltihaplanmasına “akut prostatit” denilir. Makat bölgesinde şiddetli ağrı, idrar yaparken yanma ve hatta idrar yapamama gibi şikayetlerle kendini gösteren hastalığın sebebi genellikle idrar kaynaklı mikroplardır. Akut prostatitde  yüksek ateş, idrarda yanma, sık idrara gitme ve idrar zorluğu ve  idrar kültüründe bakateri üremesi saptanır. Akut prostatitte  kanda bakılan PSA oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir  bu durumu kanserle karıştırmamak gerekir. Akut prostatitin tedavisinde kullanılan antibiotiklerle genelilikle 1 ay da PSA değerleri normale inmeye başlar. Akut prostatit, tedavi edilmediğinde mikropların kana karışmasına bağlı şoka ve ölüme sebep olabilir.  

Kronik Prostatit

Prostat iltihabı, ani ve şiddetli bir başlangıç yerine sinsi bir seyir izler ve uzun süreli rahatsızlıklara da yol açarsa, bunu kronik prostatit olarak tarif ediyoruz. Bu durum genç erkeklerde üretrit veya akut prostatit sonrası başlayabiliyor. Şikayetler, yaşla meydana gelen prostat büyümesine benzer. Muayenede prostat genellikle normal büyüklüktedir. En rahatsız edici şikayetler, sık idrara çıkma, sürekli idrar varmış hissi, idrarda yanma, makat bölgesinde ağrı ve defekasyon sonrası penis ucundan meni kıvamında bir akıntı gelmesi..Bu sitede bulunan yazılar ve görseller genel bilgilendirme amaçlı olup teşhis ve tedavi amaçlı değildir. 

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon